
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 70 mΩ |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | USB Switch |
| Interface | On/Off |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 6 V |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Output Type | N-Channel |
| Max Power Dissipation | 585.82 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Turn-On Delay Time | 3 ms |
| Turn-Off Delay Time | 10 ms |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Nominal Supply Current | 500 mA |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO |
| Schedule B | 8542390000 |
| On Resistance (RON) | 135 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Current Limit | 1 A |
Stock: 15778
Distributors
pcbx
Unit Price$1.43286
Ext.Price$1.43286
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.43286 | $1.43286 |
| 10 | $0.92589 | $9.25890 |
| 25 | $0.82586 | $20.64650 |
| 50 | $0.75532 | $37.76600 |
| 100 | $0.69081 | $69.08100 |
| 300 | $0.63180 | $189.54000 |
| 500 | $0.57070 | $285.35000 |
| 1000 | $0.51551 | $515.51000 |
| 3000 | $0.46566 | $1396.98000 |
| 5000 | $0.42063 | $2103.15000 |
